Evropské kluby majitelů

Evropské kluby majitelů Suzuki M1800R
Evropské kluby majitelů Suzuki M1800R

V roce 2014 se odehrál první mezinárodní sraz majitelů Suzuki M1800R v rakouské oblasti Kärnten. Logo tohohle srazu se nachází i na společné fotce úplně vpravo nahoře. Samotná fotka byla pořízena na pátém sraze v Dánsku, ale to bychom předbíhali.

Pro evropské srazy majitelů Suzuki M1800R se vžil název „EUROPEAN M1800RIDERS CIRCUS“, a to už za účasti českého zastoupení majitelů. Hecnuli jsme se tenkrát s Gerim, vzali ženy a vyrazili na průzkum, o čem, že to ty evropské srazy vlastně jako mají být. Cesta do Egeru byla v půlce července pěkně vyhřátá, ale všechny čtyři motorky bez zaváhání splnily svůj úkol, a tak jsme po přenocování u Peťa hned za československými hranicemi mohli na dvě etapy v klídku dorazit do místa konání.

A momentem našeho příjezdu nám bylo nad Slunce jasnější, že ten výlet byl jedno z nejlepších rozhodnutí v životě.

Evropské srazy se totiž od samého počátku organizují PRO LIDI NAŠEHO RAŽENÍ. Opít se? Nikdo nesoudí, jestli máš chuť, budeš rád, že odjedeš dom. Řezat se smíchy díky obzvláště vypečeným spoluúčastníkům zájezdu od rána do večera? Doporučeno. Užít si luxusní výlet se známými i neznámými klidně až z Finska? Jasně! Nerozumíš maďarsky? Máš ruce a nohy? Lízni si meruňkovice, ta odemyká univerzální překladač do libovolného jazyka. Nebo ho máš v mobilu. Nebo ti to někdo přeloží. Žádnej problem.

A k tomu krásné ubytování, haldy skvělého jídla, návštěvy lázní a představení oblasti a pořadatelské země. Trochu jako olympiáda, kde se pořadatel snaží vyšperkovat i ten nejposlednější detail, aby všechno bylo tip top, jen tohle je každý rok. (mínus 2020 / covid, o tom potom)

A všechno v respektu té nejvyšší úrovně. Pro mě je pohlazením každá vzpomínka na ty lidi.

Pokud byl rakouský sraz v rukách Alexe Knallera a Michaela Müllera, ten druhý si vzali na povel jeho kamarádi z M1800Riders Maďarsko, kteří tou dobou byli prvním značkovým klubem v Maďarsku. (Owners Group je oficiální status, vlastně technický termín) Pro nás inspirace, protože do té doby se nám o nášivkách na zádech ani nesnilo, i když jsme o tomhle směru s majiteli na českých srazech průběžně už pár let mluvili a já sbíral informace, co to vlastně znamená pro členy, co to znamená pro mě, jestli na to dosáhneme organizačně, jestli budeme moct ve vestách za hranice a nebude problém, ...

Ne, v ČR si každý nedá na záda jen tak, co chce. Nebo dá a pak může být i překvapený.

Každá země má jiná pravidla, každá oblast i v rámci jednoho státu může mít trochu jinou situaci, atd, atd, atd. Problém to je jen, když o tom člověk neví a nebo to odmítá vzít na vědomí.

Součet: M1800Riders Maďarsko, Česká republika, následně Slovensko a další, jsou oficiální („značkové“) kluby majitelů a samozřejmě jsou vázány RESPEKTEM k ostatním. Viz naše stanovy

V roce 2015 byla česká asociace majitelů Suzuki M1800R (založena 2009) jen několik měsíců před klinickou smrtí, atmosféra se dala krájet a to nejhorší mělo do zimy 2015 teprve přijít (rozpad, cesta k zádovým znakům, prvních sedm statečných v novém klubu). V Maďarsku jsme ale v tom roce s Gerim a kolegy z místních Riders probrali další organizační věci a vznikla i představa SPOLEČNÉ GRAFICKÉ IDENTITY KLUBŮ V DALŠÍCH ZEMÍCH. Výsledek vidíte na úvodní fotce. Maďaři s tím začali, já překreslil na jejich základě českou lokalizaci a vidíte těch koleček tam, dál už to šlo samo a to kolečko se stalo silnou značkou skupin majitelů Suzuki M1800R... 🙂
(Pozn.: Vím o existenci dalších minimálně tří v UK, Nový Zéland a Austrálie nebo kde, ale nejsem s nimi v kontaktu)

Cesty na evropské srazy nejsou „kolem komína“. Je to evropský sraz, je to priorita a nejlepší sraz za celý rok a jestli zabere cesta 2-3 dny, tak aťsi a chápe to víc a víc lidí, takže na šestém sraze ve Francii nás bylo snad dvacet nebo i ještě víc. PRAVIDELNĚ se evropských srazů účastní majitelé ze vzdálených koutů Evropy a najedou klidně 2000 kilometrů, aby přijeli pozdravit partu skvělých lidí, která se tam schází.

Historie pokračuje: V roce 2015 jsme krom všech ostatních důležitých věcí s Alexem a Bélou (Pres. / M1800Riders Hungary) nastartovali myšlenku, že evropský sraz každý rok zorganizuje někdo jiný ve své zemi. Jestli se cejtí a je s ním rozumná řeč. Samozřejmě je to hodně práce a velká prestiž a odpovědnost, ale s organizací jsme už měli nějaké zkušenosti, a tak jsme rovnou v Egeru podpořili vznikající tradici přihlášením o organizaci III. European M1800Riders Circus, který se odehrál na Lipně v roce 2016 pro cca 130 lidí z tuším dvanácti zemí. 300-členná asociace majitelů se mezitím zcvrkla na 7 statečných členů nového značkového klubu M1800Riders Česká republika.

Na naši vlnu ale naskakovali další a další lidé a skupiny. Už v roce 2017 měl být další Circus pod taktovkou Michele Saulla v Bavorsku, ale předřazení vyjednali Riders z Dánska (u příležitosti desátého výročí založení jejich komunity majitelů), a tak jsme na čtvrtý evropský sraz Suzuki M1800R jeli v koloně možná 8 motorek na dvě etapy do dánského Aalborgu.

Situace v Německu se mezitím vyvíjela, takže organizace směřovala do bavorského Pullmann city, ale o přípravu se s Michelem podělila i hamburská skupina kolem Wolfa, Helmuta, Hanse a Armina, z nichž ještě později vzešla M1800Riders Germany. Westernové městečko přivítalo tentokrát i početnou skupinu z Francie, která byla po rychlém jednání dohodnuta jako místo konání šestého evropského srazu M1800R (pohoří Jura na východě země).

Isabelle a její tým se nám postarali o nádherný zážitek. Hodně mokré počasí se sice podepsalo na trochu náročnějších jízdních podmínkách, ale organizace super, lidi super, mnoho známých tváří a mnoho nových a naprosto úchvatná příroda oblasti nedaleko hranic s jižní částí Německa a kousek od Švýcarska. A SKVĚLÁ ČESKÁ ÚČAST!

Na evropských srazech se koná ještě jedna důležitá událost. Schází se vedení všech zúčastněných klubů, mluví o čemkoliv aktuálním a rozvíjejí myšlenku evropských srazů pro další roky. Jednotlivé skupiny totiž NIC NENUTÍ někde být nebo nebýt a účastnit se nebo neúčastnit se, přispívat do nějakého společného rozpočtu, a podobně.

Autonomie jednotlivých národních skupin je totiž NEDOTKNUTELNÁ a je otázkou principu domácí špinavé prádlo řešit doma. Zahraniční kluby totiž do jednotlivých zemí nevidí a ze slušnosti se nevyjadřují k probíhajícím půtkám, a proto se dá jen doufat, že každá bouřka přehřmí. A některé ty bouřky jsou velmi osobní a velmi hlasité, ale to k té práci prostě patří. Bohužel. Rozhodující je NE skupinu založit, ale UDRŽET PŘI ŽIVOTĚ. A to chce čas a pořádnou dávku štěstí.

Je dobré si v tomhle místě připomenout, že z nejrůznějších důvodů je vývoj národních skupin M1800Riders takřka vždy VELMI komplikovaný. Česká komunita majitelů nebyla žádnou výjimkou (trvalo osm let situaci stabilizovat). Dnes patří M1800Riders Česká republika k nejsilnějším a rychle se rozvíjejícím oficiálním značkovým klubům Suzuki M1800R v Evropě a kde je to vyžádáno, samozřejmě pomáhá s rozvojem značkových klubů v zahraničí. Další velmi silnou skupinou jsou samozřejmě již zmínění Maďaři. V Německu, Švédsku, Francii i dalších oblastech tenhle proces stabilizace pořád ještě trvá. Nejnovějšími přírůstky do rodiny jsou Poláci i Finové a snažíme se navázat kontakt v komunitami majitelů ve Velké Británii, jsme v kontaktu s klubem majitelů v Rusku, Johnny pracuje na skupině majitelů ve Španělsku, ... 🙂

M1800Riders jsou zárukou slušnosti každého nositele klubové nášivky

Evropská komunita majitelů Suzuki M1800R funguje tak dobře i proto, že její jednotlivé skupiny směřují ke STEJNÝM HODNOTÁM.

Mezi ně patří samozřejmě RESPEKT, ale taky vděčnost za každou práci, kterou odvede někdo další, SRDCE na správném místě u každého majitele představeného jako M1800Riders, Pravda a všechno vycházející z těchhle uvedených.

I proto si náš klub odhlasoval již dvouletou dobu, kterou mají čekatelé i členové klubu (hlasují o nových členech) na vzájemné seznamování. Lámat něco přes koleno nemá cenu ani pro jednu ze zúčastněných stran. Každý jsme jiný a možná to bude fungovat, možná ne. To je v pohodě, jen je potřeba to zjistit.

VZNIKLO TAK, že kamkoliv naši členové jedou, mají o hodně méně starostí jak s ubytováním, tak s případnou ASISTENCÍ NA CESTÁCH! Spřátelené skupiny v zahraničí se můžou stoprocentně spolehnout na úroveň člověka, kterého sice možná nikdy neviděli, ale „já Riders, Ty Riders, opatrnost / nedůvěru můžem přeskočit“. A pomáhá se a takové návštěvy vždycky potěší a samozřejmě se sdílí OVĚŘENÉ informace o motorkách, zkušenosti s čímkoliv souvisejícím: organizace, technika, výroba klubových věcí, jak se daří rodině kamaráda z druhé strany Evropy, ... 🙂

PLATILO A PLATÍ, že nikdo z našich členů NEPOTŘEBUJE zádovou nášivku na člověku, se kterým se baví. Jako skupina jsme otevření ZA PŘEDPOKLADU slušného chování každého člověka zvenčí.

BOHUŽEL i my jsme se spálili. Bohužel ne všichni majitelé Suzuki M1800R se chtějí setkávat s kamarády a užít si společný čas v pohodě a skvělé náladě. Byli jsme proto donuceni založit tzv. Blacklist nežádoucích osob a PODMÍNIT ÚČAST majitelů-nečlenů na srazech platnou registrací a osobním ověřením u někoho z vedení klubu.

SEDMÝ EVROPSKÝ SRAZ SE KONÁ OPĚT V MAĎARSKU!

Tahle doba trpí krom jiného velkou nejistotou v plánování společenských událostí obecně. Mezi ty samozřejmě patří i MOTOSRAZY.

I přesto je v plánu SEDMÝ EVROPSKÝ SRAZ v ČERVNU 2021 ve městě Sárvár.

Nikdo neví, co bude, ale kvůli tomu si život zastavit nenecháme.

Měl se uskutečnit vloni, nepovedlo se. Peníze jsme nechali tam a sraz se přesunul o rok. Pokud to bude nevyhnutelné, stejný scénář se zopakuje letos.

PRO VÍCE INFORMACÍ (stránka události): https://www.facebook.com/events/258678112450792

SUZUKI M1800R ČESKÁ REPUBLIKA (fb skupina obecně pro majitele Suzuki M1800R v ČR: https://www.facebook.com/groups/SuzukiM1800RCeskaRepublika
Nejedná se o klubovou skupinu. Podrobnosti osobně na sraze.

M1800RIDERS PODPORUJÍ návštěvy u zahraničních klubů

Jak už tu zaznělo, máme kontakty ve většině zemí Evropy.

Napříč těmito skupinami je velká náklonnost k návštěvám srazů organizovaných v dalších zemích. I na našich srazech jsou samozřejmě kamarádi z ciziny vítáni!

TENTO SRAZ NENÍ EVROPSKÝ SRAZ MAJITELŮ, TEN JE VŽDY JEN JEDEN A NESMÍ SI KONKUROVAT.

Vznikla i fb skupina M1800R Events, kde se postupně budou soustřeďovat informace o konaných srazech. https://www.facebook.com/groups/M1800R.M109R.Events

Naši členové mají na tyhle akce taktéž dveře otevřené!

//kdykoliv tedy nejsou zavřené státní hranice kvůli zakorunuvirusu XD